כניסת מנויים
מה חדש
הדרכה על תהליך הרכישה באתר תוכניות לימודים
!חדש
תוכניות לימודים לכל המגזרי
ם 
לשנת 2020
...
- משתלם בכושר לכיתה ה'- בשבר העשרוני
1/22/2019 בשורה טובה
  תכנית לקראת שליטה ואתגרלכל כתות היסוד מא-ו
  תכנית פעולה שנתית לכל כתות היסוד  מא-ו
  תכנית פעולה שבועית לכל כתות היסוד מא'
1/8/2019 משתלם בעיתנות
משתלם בעיתונות השיטה שקבלה את הציון הגבוה ביותר במחקר שנעשה ע"י מכון ויצמן למדע
1/7/2019 חוברת שיננית מתמטית לחופש

?רוצים להכין את הילדים לשנה הבאה
 
חוברות העמקה ושינון המיועדים לשיכבה הצעירה כחוברות חופש וכחוברות פעילות למהלך השנה

 
3/4/2019 משתלם דיגיטל
 המעונינים להשתמש בספרים הדיגיטלים ולנהל כיתה דרך המחשב,
לחצו כאןlaugh
 
 
7/11/2017 פעילויות הערכה לשבר הפשוט
מבחנים לכיתה ה'  פעילויות הערכה למשתלם בשבר הפשוט 
8/8/2019 משתלם להתקדם

סרטון משתלם

5/8/2019 סרטון הדרכה

משתלם דיגיטל

1/5/2019 הספרים הדיגיטליים שלנו

לבתי הספר הנכנסים לפילוט התקשוב ברצונינו להנחותכם כיצד להשתמש בספר הדיגיטלי .
 

4/15/2019 משתלם דיגיטל

 

משתלם להתקדם לספרי המתמטיקה המובילים בישראל

שילוב מנצח של למידה פדגוגית וטכנולוגית

רציונל "משתלם" להורים


רציונל "משתלם"
את המפגש האישי שלנו עם לימודי המתמטיקה בבי"ס היסודי ובתיכון כולנו זוכרים. לטוב או לרע, אנו זוכרים את ההתמודדות שלנו עם נוסחאות, בעיות, מורים, מספרים ואינספור תרגילים.
היום כהורים, אנו מודעים לחשיבות שבלימודי המתמטיקה. ורוצים שילדנו יחוו את חווית לימוד המתמטיקה בצורה טובה יותר, מעמיקה יותר, קלה יותר ומובנת יותר. כבר משלבי התפתחותו של הילד אנו מלמדים אותו לספור חפצים, להכיר את המספרים ועוד. בגן הילדים נחשפים ילדנו למתמטיקה בגישה הסביבתית, שבבסיסה – היכרות עם מושגים מתמטיים מהסביבה הקרובה של הילד, ופיתוח מיומנויות זיהוי והבחנה בסיסיות.
ב"משתלם" אנו מזהים את בי"ס היסודי כחוליה חשובה ויסודית בלימוד והבנת יסודות המתמטיקה מתקופת גן הילדים – המתמטיקה הסביבתית, לביה"ס התיכון בו ידרשו התלמידים לגישה המופשטת, המבוססת על פיתוח מיומנויות העבודה עם אובייקטים מופשטים וסימבולים, תוך שימוש בכללי היסק לוגיים פורמאליים.
חוליה מקשרת וחשובה זו בהתפתחות היכולת המתמטית של הילד, הביאה אתנו ב"משתלם" לפיתוח גישה המשלבת את המתמטיקה הסביבתית המוכרת והבטוחה לילדים עם מתן הקדמה, הוראה ולימוד ההגדרות והמושגים המתמטיים שישתכללו בהמשך. בכך אנו מבקשים להימנע מהתפתחות חרדת המתמטיקה והיחס השלילי אליה כאל מקצוע מעיק ומאיים, ומאידך מבטיחים להפוך את לימוד המתמטיקה למעניין, מרתק והישגי.
ההבנה הברורה כי שש שנות הלימוד בביה"ס היסודי הן הבסיס ללימוד מתמטיקה נכון ומוצלח, גזרו ב"משתלם" את אחת המטרות המרכזיות של החינוך המתמטי היסודי שהיא רכישת מיומנויות חישוב, התפתחות והפשטה הדרגתית של מושג המספר, פיתוח יכולת להתמודד עם מספרים שאינם טבעיים, ועם כללי חשבון המבוססים על הפשטה זו.
על תלמידי בית הספר היסודי ללמוד מושגים ומיומנויות גיאומטריות שיאפשרו להם מעבר עתידי לגיאומטריה דדוקטיבית ולתחומים הסמוכים לגיאומטרית המישור כמו גיאומטריה אנליטית, טריגונומטריה, הנדסת המרחב.
כבר בכיתות היסוד על המורים לעשות הרבה כדי ללמד את התלמידים להתבונן ולהשוות, למצוא את הדומה והשונה, לנתח, לבצע הכללה, הפשטה וקונקרטיזציה.
אנו יודעים כי התפתחות הידע המתמטי אצל הילד היא בלתי נפרדת מהתפתחות השפה, הן השפה הדבורה וכתובה, והן השפה המתמטית, על כלליה וסימניה. תהליך זה צריך להשתקף בפעילות יומיומית בשיעורי המתמטיקה: על התלמידים לפתח את יכולת הטיעון וההנמקה שלהם, את יכולת ההבעה המתמטית השקולה, וליישם אותם גם במתמטיקה וגם מחוצה לה.
עובדות אלו ′הולידו′ ב"משתלם" את החיבור בין גן הילדים לתיכון המצוי בשיטת לימוד ספיראלית, מובנת ורציפה החל ממוכנות לכיתה א′ לילדי הגן ועד לתלמידי כיתה ו′. כך אנו מבטיחים כי תלמידנו יגיעו לתיכון עם הבנה עמוקה והישגיות רבה וכמובן עם חיבה יתרה למקצוע המתמטיקה.

אנו גם מאמינים כי תהליך ההוראה בבית הספר היסודי צריך להיבנות מתוך התחשבות בשונות התלמידים בכיתה, בקצב התפתחותם, בהתפתחותם הלשונית, הרגשית והשכלית. פירוש הדבר שיש ללמד מתמטיקה במגוון רמות ושיטות כך שניתן יהיה להתאים את הוראה לצורכי התלמידים המגוונים. ב"משתלם" הלימוד מותאם לרמות למידה שונות בכיתה אחת: מתקשים, בינוניים ומצוינים.
וכפי שהפסיכולוגים טוענים כי רכישה מלאה של החומר הנלמד מתקיימת רק כאשר מתאפשרת לתלמיד פעילות עצמית ויישום הנלמד בסיטואציות שונות, כך אנו ב"משתלם" שמים דגש על לימוד עצמי ולימוד בקבוצות קטנות בלימוד ותרגול חופשי להבנה והקניה של החומר הנלמד.
זאת ועוד, במהלך כל יחידת לימוד הנקראת שיעור משולבות דרכי הוראה שונות המאפשרת לתלמידים עם סגנונות למידה שונים להתחבר לנעשה בכיתה. מסגרת זו גם נוחה למורה ככלי לארגון הכיתה ללמידה. כל יחידה -שיעור, בנויה לפי מטרה מוגדרת הנגזרת ממקום החומר הנלמד ברצף הלמידה. ללא תלות בתכני הלימוד של היחידות, לכולן מבנה דידקטי אחיד.

לספרי הלימוד ב"משתלם" מבוססים על הוראות הלמידה המלווים את הסדרה:
מבט – הקדמה וכניסה לנושא ע"י המורה.
עבודה בקבוצות – משימות המיועדות לעבודה בקבוצות מעורבות (הטרוגניות) קטנות, המובילות ללימוד משמעותי תוך דיון והחלפת דעות בין חברי הקבוצה.
פעילות מורה – קישור והעמקה של החומר הנלמד והקניה שיטתית מורחבת של יחידת הילמוד, תוך מתן חיזוק לעבודה שנעשתה בפעילות הקבוצתית.
למידה יחידנית – תרגול של החומר בנלמד במטרה לבססו להעמיק בו. בשלב זה מוצעות משימות המיועדות לרמות שונות של תלמידים.
שיעורי בית – משימות תרגול לבית המיועדות לביסוס החומר הנלמד בשיעור. גם משימות אלו מסווגות לדרגות קושי שונות בהתאמה לרמות שונות של הלמידים.